Поздравление на кмета на община Шабла по повод Световния ден на здравето и Деня на здравния работник

УВАЖАЕМИ ЗДРАВНИ РАБОТНИЦИ,

Поздравявам всички Вас – лекари, медицински сестри, фелдшери, фармацевти, рехабилитатори, санитари, със световния ден на здравето – 7 април. Вие се грижите за здравето на хората и този Ваш избор е определящ в житейския Ви път. Призвани сте, да спасявате човешки живот, една нелека мисия, за която трябва силен дух, решителност и умение да се взема правилното решение в критични моменти.
С благодарност за неуморния Ви труд, за вложената енергия, за времето, което дарявате, за да се грижите за нас. А днес са дни на изпитания за всички ни.
Бъдете здрави! Бъдете силни! Продължавайте да вдъхвате надежда и да носите изцеление на хората!
Бъдете вдъхновени, целеустремени и посветени на благородната си професия!
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

С уважение,

МАРИЯН ЖЕЧЕВ
КМЕТ НА ОБЩИНА ШАБЛА

Съобщение за провеждане на имагоцидни обработки срещу комари

Община Шабла съобщава, че поради неподходящи метеорологични условия отлага обявеното на 25.07.2024 г. провеждане на имагоцидни обработки срещу комари в с. Тюленово, с. Езерец и с. Ваклино.
Обработките ще се проведат на 26.07.2024 г. Резервен ден: 29.07.2024 г.
Ще се прилага топъл аерозол на препарата Цитрол 10/4 УЛВ, като пръскането ще се извърши с техника, която образува дим.
Препаратът е включени в Списъка на разрешените за употреба и предлагане на пазара биоциди, с издадено от Министерството на здравеопазването Разрешително № 0292-2/ 29.09.2016 година.
За изпълнители на пръскането са определени със сключен договор „Буболечкоубийци – 1” ЕООД.
Приготвянето на разтворите и зареждането ще се извърши на работни площадки, намиращи се в посочените по-горе населени места.
Имагоцидните обработки се провеждат на основание чл. 31, ал. 1 и 2 от Закона за здравето, във връзка с Наредба № 1 от 05.01.2018 г. за условията и реда за извършване на  дезинфекции, дезинсекции и дератизации и Предписание № ЗП-02-5/ 01.03.2024 г. на РЗИ Добрич.

Открит урок по голф организират Община Шабла съвместно с Трейшън клифс голф & бийч ризорт

Община Шабла и Трейшън клифс голф & бийч ризорт

организират за децата на Шабла еднодневни екскурзии до комплекс „Трейшън клифс“,

които ще се провеждат в делничен ден през втората и четвъртата седмица на месец август.

Екскурзията е за деца на възраст между 10 и 15 години,които ще присъстват на открит урок по голф,
след което ще получат лек обяд и плаж в комплекса.

Транспортът Шабла – Трейшън клифс– Шабла е с училищен автобус.
Час на тръгване пред община Шабла 9.30 ч.
Час на връщане пред община Шабла 14.30 ч.

Записване за втората седмица на август от 24.07. до 31.07.2024 г.
Записване за четвъртата седмица на август от 05.08. до 12.08.2024 г.
в стая 205 на Общинска администрация.

При записването родителят попълва декларация за информирано съгласие.

Община Шабла организира ретро ревю на булчински рокли от миналия век

Скъпи дами от община Шабла,
всеки има сантимент към булчинската премяна и сме сигурни, че в гардеробите ви за тях е отделено специално място.
Обръщаме се към вас с молба да предоставите своята сватбена рокля /костюм/, бижута и други аксесоари от миналия век, за ревю под надслов „Звездна невеста ти ме нарече, мамо“. Ревюто ще се проведе на Празника на плодородието – 14 септември 2024 г. в Градски парк-Шабла.
Да се върнем в годините назад и да се уверим, че модата е вечна, да внесем настроение, колорит и красота на големия празник Кръстовден!
Можете да предоставите своите рокли и аксесоари в срок до 30 август 2024 г.
За информация: тел.05743 4145 или в стая 207 в сградата на Общинска администрация-Шабла

Фотоизложба „Смело на село“ се откри в Граничар

На 20 юли 2024 година в НЧ „Свобода 1940“ с. Граничар бе открита фотоизложба, наречена „Смело на село“. Тя бе открита от Ивайло Марков от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.
Проучванията по проект “Смело на село” – социо-културна адаптация, практики и предизвикателства се осъществяват от четирима учени: Виолета Периклиева, Десислава Пилева, Ивайло Марков (от Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките) и Надежда Жечкова (от Философски факултет на Софийски университет “Св. Климент Охридски”). Малкият екип се сформира в следствие на общи изследователски интереси и предишна съвместна работа.
„Летните теренни практики по етнология, както и последвалите изследователски проекти ни дадоха възможност да работим по разнообразни проблеми, свързани с миграцията и съвременните етно-културни процеси сред етнически и религиозни групи в различни селски и градски райони както в страната, така и зад граница. Това спомогна за формирането на комплексен поглед върху множество социо-културни, демографски и икономически процеси в съвременен контекст. Като един от важните изследователски проблеми се очерта именно миграцията от града към селото и адаптационните практики на населението в трудоспособна възраст“, казват изследователите.