Author: Община Шабла
Съобщение по чл.18 от АПК
Община Шабла, на основание чл. 18а, ал. 10 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 194, ал. 1 и ал. 4 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), съобщава на наследниците на Светослав Димов Симеонов, в качеството им на собственици на имот с идентификатор 83017.502.985по КККР на гр. Шабла, община Шабла че на основание чл. 128, ал. 3 от ЗУТ, е изработен и внесен за процедиране ПУП-ПРЗ за XXVII, кв.50 по плана на гр. Шабла
ПР/план регулация/- урегулиране на имота по кадастрални граници и ПЗ/план застрояване/ – с отреждане за „автомивка и обществено обслужване“. Настоящето съобщение се счита за връчено след изтичане на
14 /четиринадесетдневния срок/ съгласно разпоредбите на чл. 18а,ал.10 от АПК.
Съобщението е извършено чрез публикуване на официалната интернет страница на Община Шабла.
Съобщение за прекъсване на електрозахранването
На 12.03.2026 г., от 8:30 ч. до 17:00 ч.,
поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на
с. Ваклино, с. Смин, с. Черноморци.
На 13.03.2026 г., от 8:30 ч. до 16:30 ч.,
поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на
гр. Шабла: супермаркет „Бохем“, магазин „Мийт“, ул. Петко Българанов, ул. Равно Поле, ул. Пионерска и пресечките около тях.
Поднасяме извинения за неудобството и Ви благодарим за разбирането!
Кампания за събиране на непотребни електроуреди
На 26 март 2026 година (четвъртък) „Елтехресурс” АД, съвместно с oбщина Шабла, организират кампания за събиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване във всички населени места от общината.
Гражданите и фирмите могат да се освободят от неработещите си електроуреди (печки, хладилници, перални, телевизори, компютри и др.) с предварителна заявка за извозване, подадена до 25 март 2026 година (сряда) включително, на безплатен национален телефон 0800 14 100 и на номер 0885 77 00 41, както и на електронен адрес [email protected].
С тържествен концерт Шабла отбеляза Трети март
В навечерието на 3 март Шабла отново показа, че когато става дума за България, сърцата бият в един ритъм. С тържествен концерт жителите на общината отбелязаха Националния празник на Република България – празник на паметта, признателността и надеждата.
Под звуците на химна в залата на НЧ „Зора 1894“ всички сведоха глави – в тишина, изпълнена с благодарност. Огласени от тържествения звук на гайдата на Иван Павлов, прозвучаха думите „Брацигово падна подир славни битви“ от Епопея на забравените на Иван Вазов. Те сякаш върнаха времето назад – към онези героични дни, в които свободата се е раждала сред изпитания и саможертва.
„Трети март е ден за гордост. Ден за размисъл. Ден, в който свеждаме глава пред подвига на нашите предци…“ – с вълнение в гласа водещите Моника Петрова и Христомир Хараламбиев, ученици от СУ „Асен Златаров“, припомниха, че свободата не е подарък, а извоювано право. Че днес сме свободни, защото някой някога е бил готов да даде всичко за България. И че 3 март е денят, в който с гордост изричаме: „Аз съм българин.“
С думи на признателност и отговорност към настоящето се обърна към присъстващите кметът Мариян Жечев. Той напомни, че свободата не е само историческа дата, а ежедневен избор – да бъдем честни, да бъдем заедно, да възпитаваме децата си в любов към родината и да градим общността си с грижа и отдаденост.
„Днес свеждаме глава пред героите. Но и изправяме глава – защото свободата живее в нас“, подчерта той и призова всички да бъдат достойни наследници на онези, които са извоювали свободата на България.
Празничната вечер продължи с вдъхновен рецитал на „Опълченците на Шипка“, който дълбоко развълнува публиката. Антония Йотова, Давид Марчев, Ралица Маринова и Десислава Донева пресъздадоха силата на словото с такава отдаденост и въздействие, че в залата се усещаше тиха почит и искрено преклонение пред подвига на героите.
С много усмивки и чиста детска радост на сцената се качиха и децата от IV група на ДГ „Дора Габе“, подготвени от учителите си Елена Димитрова и Галина Нанева. Учениците от клуб „Пей с мен“ при Общински детски комплекс изпълниха залата с вяра и надежда, а мажоретките внесоха празничен блясък и настроение.
Музиката продължи да свързва поколенията – в нежния звук на китарното дуо учител–ученик Димитър Дончев и Христомир Харалабиев, и в пианото на Златина Златкова от школата към НЧ „Зора 1894“, с преподавател Теофания Христова. Всеки тон носеше послание – че традицията живее, когато има кой да я обича и предава нататък.
С много темперамент и гордост сцената завладяха танцьорите от „Бърборино“, а самодейците от групите „Добруджанка“ и „Морски бриз“ доказаха, че фолклорът ни е жив и пулсира в ритъма на Добруджа.
Младежки танцов състав „Българка“ с ръководител Гергана Дафова представи „Северняшки танц“ и „Фолклорна магия“. С всяка стъпка и всяко движение танцьорите разпалиха сцената и предадоха огъня на българския танц – онзи жив пламък, който се пази в сърцето и се предава от поколение на поколение.
Концертът завърши с всички участници на сцената под емблематичната песен „Моя страна, моя България“ на Емил Димитров – миг на единство, в който гласовете се сляха, а очите блестяха от вълнение. За да си спомняме, че има хора, които с любов и отдаденост съхраняват духа ни. Защото народ, който пее, танцува и помни, е народ, който ще пребъде.