Skip to content Skip to right sidebar Skip to footer

Състоя се първият открит урок на обновената географска площадка

Ден преди 31 октомври – Международния ден на Черно море бе открита обновената географска площадка в Средно училище „Асен Златаров“ Шабла. Събитието е част от образователния форум „Нашето Черно море“, организиран от Местната комисия за борба с противообществените прояви при малолетни и непълнолетни и община Шабла.
Ученици от 5-ти, 6-ти и 7-ми клас се включиха в урок на открито и проведоха един по-различен и емоционален час. Със своя преподавател по география Ивелина Йорданова учениците нагледно определиха разстоянията в километри на посочени от тях градове спрямо центъра на България – град Габрово. Научиха интересни факти за деня на Черно море. Разказаха за живота и обитателите на нашето море. Споделиха своите знания от часовете по география.
Обновяването на площадката се извърши по проект на СУ „Асен Златаров“ с наименование: „Възстановяване на географската площадка в двора на Средно училище „Асен Златаров“, гр. Шабла“, финансиран по Договор № 16434 от 08.07.2024 г., по Национална кампания „За чиста околна среда – 2024 г.“ на тема „Обичам природата – и аз участвам“ към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Общата стойност на проекта е в размер на 7500 лв. с ДДС.
Основната идея залегнала в проектното предложение бе да се създаде „класна стая“ на открито, където учениците да могат забавно и достъпно да се обучават в природосъобразна среда и да придобият полезни навици за опазването й. Уроците на открито за ученици от начален, прогимназиален и гимназиален етап ще бъдат естествено продължение в практически смисъл на теоретичните познания, които получават по време на учебния процес.
За изпълнението на предвидените дейности по проекта се ангажираха доброволци – родители, учители, ученици, съграждани. Всички се включиха в почистването на географската площадка и зелените площи около нея. Възстановени са липсващите части от релефните карти, премахнати са всички нарушения, пукнатини, които компрометираха целостта на площадката. Географската площадка бе шпаклована и грундирана. Поставени са четири соларни осветителни тела, декоративна ограда и две пейки. Благодарение на отзивчивостта на Валентин Калчев – родител на ученик в СУ „Асен Златаров“, релефната карта на Черно море бе безвъзмездно оцветена и придоби нов облик. С помощта на талантливата художничка Емилия Михайлова картата на България отново „грейна“ в цветове.
Качествените италиански бои „OIKOS“ бяха дарени от нашите съгражданки Христина Кондова и Диана Костадинова.
За финализиране на проекта бе поставена информационна табела на входа на географската площадка с надпис, който информира, че проекта е успешно реализиран с помощта на МОСВ чрез ПУДООС. Терена бе фотографиран преди стартирането на проекта и след окончателното му завършване. Тази дейност бе заложена именно за сравнение, но най-вече да покаже на широката аудитория как чрез доброволен труд и работа в екип могат да се постигнат чудесни резултати, които да оказват само положително влияние.