В Шабла ще се запознаем с традиционен румънски спорт, подобен на бейзбола
На 25 и 26 октомври 2018 г., жители и представители на община Шабла участваха в съвместен обществен дебат, който се проведе в седалището на град Хършова в Тържествената зала относно изследването и плана с мерки за борба с физическото бездействие, организиран в рамките на семинара, наречен ЕФЕКТИВНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ЗДРАВЕ / AN EFFECTIVE COOPERATION FOR HEALTH/, във връзка с проект „Безгранично здраве чрез спорт и сътрудничество – обединени в битката срещу заболяванията“, Код 16.5.2.063 – ROBG-139″, финансиран от Програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България 2014-2020 г.. Съвместният план за действие бе разработен след задълбочено проучване на причините за физическото бездействие сред населението, както и отрицателното въздействие върху здравето на жителите.
Проучването включваше подробности относно болестите, които могат да бъдат предотвратени и/или подобрени заболяванията чрез физически дейности от всякакъв вид и ползите от ежедневното физическо натоварване (спорт, физически дейности за възстановяване и т.н.) за поддържане на оптимален здравен статус; икономически и социални предимства; ролята и потенциала на спорта в социалния живот на индивида (интеграция и социално включване, личностно развитие и т.н.).
Семинарът включваше интерактивни дейности за обсъждане на предложените мерки за ефективна борба с физическото бездействие. Всички забележки и мнения, получени от участниците по време на семинара, бяха записани и бяха направени заключения относно прегледа на плана с мерките. По отношение на общественото здраве, проектът разглежда тази област от две гледни точки: 1. Като цяло, всички дейности водят до предотвратяване и/или подобряване на болестта и до укрепване на здравето; 2. По-специално, проучването и планът с мерките ще бъдат съобщени и популяризирани сред болничните звена, кабинетите за семейна медицина, професионалното здравеопазване и др., като с тези участници ще се сключат споразумения за препоръчване / предписване на физически дейности като лечебни и превантивни методи на заболяванията.
Проектът предлага нови подходи чрез конкретни действия, които да предоставят на румънско-българските общности съоръжения за практикуване на физически упражнения, за да се предотвратят болестите и да се поддържа оптимално здравословно състояние през целия живот.
Също така, третият партньор по проекта, а именно Румънската Федерация по ойна, с цел да популяризират румънския традиционен спорт „ойна“, организираха демонстративен мач. Предстои изготвяне на окончателния вариант на плана с мерките за борба с физическото бездействие, както и провеждане на дейности по запознаване на граждани на община Шабла със спорта „ойна“ на територията на общината.