24 май – Празник на буквите и българския дух
В Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24 май, община Шабла отдаде почит към светите братя Кирил и Методий с шествие, което започна от СУ „Асен Златаров“. В него се включиха кметът Мариян Жечев, възпитаниците на ДГ „Дора Габе“, водени от техните учители и родители, читалищни дейци от Шабла и селата на общината, образователни и културни институции.
На площада пред НЧ „Зора 1894“ се събраха деца, ученици и възрастни, които носят най-българския празник в душата си.
На сцената прозвучаха стихове и песни в прослава на солунските братя, на всичко българско и родно.
Директорът на училището Петранка Петрова награди ученици достигнали до Националното финално състезание, организирано от Сдружението на българските начални учители, с пожелание догодина успехите на учениците да се множат.
Ваня Колева – Врид. секретар на НЧ „Зора 1894“ имаше честта да връчи грамоти на пъртньори, с които читалището работи, на редовни посетители на читалищната библиотека.
Тържество, под надслов „24 май – Празник на буквите и българския дух“ се проведе в ОУ „Свети Климент Охридски“ с. Дуранкулак.
Посветено на най-хубавия български празник, то бе колоритно, наситено със стихове, песни, драматизации, изпълнение на музикални инструменти, танци. В него се включиха всички ученици. Гост на тържеството беше заместник-кмета на община Шабла Петър Атанасов. По традиция директорът Маргарита Тодорова награди учениците, представили се достойно в областните кръгове на олимпиади и състезания. „Благодаря на всички членове на колектива, взели участие в подготовката на празника, особено на учителите, подготвили учениците. Благодаря и на Гергана Дафова – ръководител на групата „Танцувай с мен“, както и на сценариста Силвия Славова, учител по Български език и литература. Така всички заедно сътворихме този хубав празник за радост на учениците и всички, уважили нашата покана.“ – сподели в края на тържеството Маргарита Тодорова.





