ПРАИСТОРИЧЕСКИ СЕЛИЩА ШАБЛА І И ШАБЛА ІІ
Проучени през 1974 г. от екипа на проф . д-р Хенриета Тодорова в местността “ Новите лозя “ – източно от града . Съществували – края на VІ – началото на V хилядолетие преди Христа .
Топонимът Шабла се появява за пръв път в официален писмен документ от 1573 г. и за разлика от много други селищни наименования не е променен и до сега .
Хипотези за произхода на името Шабла
- според легенда , на морския бряг близо до днешния фар е имало имение , притежание на Айше Абла , т.е. на леля Айше . Поради върлуване на чума къщите на имението били преместени навътре от морето и получили наименование името на собственицата , от което отпаднала първата сричка.
- селището е получило наименованието си от дивия киселец – лапада , чиито листа са като саби . От името сабля се е получило името на селището.
- произлиза от тракийското или латинското саблум , сабула . “ С “ от началото на думата преминава в “ Ш “ . На латински това наименование означава пясъци.
източник – Атанасов А . ; Бобчева Л . ; Василчин И . – Шабла – 1985 г. , с. 33
Исторически данни
Възникнало , като чисто турско селище , през ХVІ век в средата на ХІХ век , то е най – голямото българско село в района с кмет – българин .
С българския облик на селото се обяснява и дейното му участие в борбите за самостоятелна българска църква , просвета и национална свобода . Първата българска черква в селото е построена през 1853 година , заедно с килийно училище .
Шабленецът Никола Алексов е записан в личното тефтерче на Христо Ботев при сформиране на четата му .
След освобождението на България през 1878 година Шабла става общински център .
Димитър Анастасов от Шабла печели златен медал от Първото българско земеделско – промишлено изложение в Пловдив през 1892 година .
През 1900 година района е център на селските бунтове срещу десятъка .
През 1913 година по Букурещкия мирен договор Добруджа е предадена на Румъния . Връща се в пределите на България през 1940 година . През същата година в общината са настанени хиляди преселници от Северна Добруджа .
Жители на Шабла участват в двете фази на Отечествената война .
На 27 август 1969 година Шабла е обявен за град .